All Staff (By Department)

Directory

Ingham Academy

Name
Position
Phone
Jones, Evan
Teacher, Physical Education/Health, Ingham Academy
Lawler, Charles
Paraprofessional, EI, Ing Academy

Business Office

Name
Position
Phone
Bottomley, Ross
Administrative Assistant, Business Unit
Coburn, Nicole
Transportation Routing and Business Office Specialist
Cox, Janis
Finance Technician, Business Unit (1)
Czolgosz, Michelle
Senior Accountant, Special Education Finance
DesJardin, Dawn
Finance Technician, Business Unit
Dravland, Andrew
Accountant, Business Office & CSTE
Eisinger, Dianne
Accountant, Business Unit-Business & Grant Service
Hills, Rebecca
Assistant Superintendent, Finance and Business
Johns, Raelynn
Director, Finance and Business
Jones, Carolyn
Purchasing Specialist
Kandell, Sarah
Accountant, Business Office and Business Services
LaRue, Nicole
Director, Special Education Finance and Pupil Accounting
Nance, Marijane
Pupil Accounting Auditor and Attendance Officer
Patton, Katherine
Technician, Finance, Business Unit
Walls, Heather
Director, Business Operations

Career & Technical Education

Name
Position
Phone
Baker, Daryn
Instructor, Health Foundations
Baker, David
Instructor, Programming and Mobile Applications
Barnes, Craig
Instructional Assistant, Welding
Cain, Kevin
Instructional Assistant, Auto Technology
Castaneda, Rick
Instructor, Precision Machining Technology
Colizzi, Monique
Business and Risk Management Instructor
Cook, Rick
Instructor, Applied Academics/English Language
Courter, Jackie
Data and Systems Specialist
Daman, Lindy
College and Career Preparation and Assessment Coordinator
Dodak, Mark
Instructor, Cyber Security & Digital Forensics
Easterling, Randall
Instructor, Precision Machining Technology
Eisinger, Pete
I A, Programming and Computer Science
Fulton, LaVendee
Teacher Consultant, WTC
Gomez, Jorge
Instructor, Law Enforcement
Guetschow, Paul
Instructor, Engineering
LaRue, Michael
Work-Based Learning Coordinator
Miller, Laurie
Instructor, Medical Technology Careers
Morgan, Sarah
Health Sciences Specialist
Noecker, Adria
Instructor, CAHEP
Smith, Meegan
Instructional Assistant, Culinary Arts
Wenzel, Joseph
Principal, Wilson Talent Center
West, Toby
Instructor, Bioscience Careers
Zieger-Conrad, Rae
Budgetary Technician, WTC

Cooperative Acquisitions

Name
Position
Phone
Corner, Nancy
Director, SAVE Bid Project
Drake, Erik
Coordinator, Cooperative Acquisitions REMC
Rommeck, Erin
Administrative Assistant

Data Systems Analysis

Name
Position
Phone
Gaydos, Jonathon
Developer/Business Intelligence Specialist
Kelly, Jim
Director, IT Services and DSA
Trout, Kelly
Data Systems & Analysis Specialist

Early Childhood Services/Referrals

Name
Position
Phone
Acker, Sarah
Playgroup Specialist, Early On
Baisel, Katherine
Early Childhood Special Education Teacher
Bickerstaff, Jane
Audiologist
Black, Karen
Director, Early Childhood Support Network
Blair, Sandra
Teacher, Early Childhood Special Education
Brewer, Emily
Director, Early Childhood Special Education 0-3
Burling, Karen
Teacher Consultant, Students with ASD
Chase, Kristan
Teacher, Early Childhood Special Education
Chomic, Marge
Occupational Therapist
Chumbley, Megan
Early Childhood Coach
Cooks, Dorothy
Parent Educator
Deal, Nancy
Teacher, Early Childhood Special Education
Dennis, Meghan
Early Interventionist
Derhammer, Stacey
Early Childhood SE Teacher
Fiebernitz, Kim
Early Childhood Coach
Foster, Lisa
Early Childhood Specialist
FoyOtero, Barbara
Teacher, Early Childhood Special Education
Gaitan-Flores, Alex
Speech and Language Pathologist, ECSE
Gardner, Cait
Physical Therapist for Early On
Goodwin, Elizabeth
Physical Therapist
Harper, Elise
Specialist, Early Childhood
Hoene, Karen
Early On Service Coordinator
Hughes, Benjamin
Early Childhood Specialist
Hunt, Lisa
Teacher, Speech & Language Impaired/SLP
Jaime, Jessica
Occupational Therapist, EO
Johnson, Paula
Occupational Therapist
Jones, Kellie
Parent Educator
Kaylor, Julie
School Social Worker
Kelley, Milissa
Parent Educator
Larson, Rebecca
Physical Therapist, Early On
Lewis, Cheryl
Early Interventionist
Lindeman, Jennifer
Administrative Assistant, ECSE and Early On
Marble, Chelsea
Speech & Language Pathologist , EO
Martin, Jennifer
Physical Therapist, Early On
Martinez, Andrea
Administrative Assistant, ECSE and Early On
Mervyn, Corrie
Director, Preschool Instruction
Nicholson, Michelle
Executive Director, Early Childhood Services
Redman, Danielle
GSRP Technician & Admin Asst, Early Childhood
Roth, Emily
Early Childhood SE Teacher Specialist
Ryder, Nicole
Teacher, Early Childhood Special Education
Schroeder, Kari
Occupational Therapist, EO
Schubert, Kathryn
Teacher, Speech & Language Imp/SLP
Stentoumis, Jennifer
Initial Service Coordinator
Stid, Amie
Parent Educator
Thelen, Stephanie
Administrative Assistant, Early Childhood Ed
Webber, April
Physical Therapist
White, Stephanie
Initial Service Coordinator
Wilson, Tamara
Early Interventionist
Yeomans, Jamie
Playgroup Specialist, Early On
Zeldenrust, Abbey
Speech and Language Pathologist, ECSE

Evergreen Program

Name
Position
Phone
Cassel, Stacy
Paraprofessional, Evergreen Program
Manske, Seth
Teacher, Emotionally Impaired
Moore, Christopher
Behavior Management Technician

Facilities

Name
Position
Phone
Bailey, Lisa
Head Custodian of Thorburn Education Center
Belman, Nicole
Facilities Support Technician
Edmondson, Corey
Facilities Specialist
Evans, Robert
Head Custodian
Larson, Kent
Lead Facilities Specialist
Rusnock, Steve
Director, Facilities & Safety
Vandecar, Steven
Head Custodian

Heartwood School

Name
Position
Phone
Ashworth, Olivia
Paraprofessional
Bailey, Misty
Paraprofessional
Collins, Whitney
Assistant Principal, Heartwood School
Hampton, Zamantha
Paraprofessional
Hayes, Shelly
Teacher, Autism Spectrum Disorder
Keyser, Richard
Paraprofessional
Kienitz, Kim
Paraprofessional
Lynch, Eric
Teacher, SXI, HWS
Martin, Charlie
Paraprofessional
McCue, Holly
Teacher, Autism Spectrum Disorder
Michaels, Kathryn
Teacher, Autism Spectrum Disorder
Mortensen, Severin
Paraprofessional
Naeyaert, Denise
School Social Worker, HWS
Palumbo, Eric
Paraprofessional
Powers, Marty
Paraprofessional
Prentice, Monica
Administrative Assistant, Student Services, HWS
Rademacher, April
Paraprofessional
Root, Katie
Paraprofessional
Seigo, Linda
Paraprofessional, HWS (1)
Vogt-Frechette, Heather
Physical Therapist
Zampini, Lacey
Paraprofessional

Human Resources

Name
Position
Phone
Little, Brenton
Director, Payroll, Benefits & Human Resources
Lowe, Anna
Human Resources Specialist
Schindewolf-DeShais, Rhiannon
Administrative Assistant
Scott, Nicole
Payroll and Benefits Specialist (1)
Tinney, Susan
Assistant Superintendent, Human Resources and Organizational Development

Information Technology Services

Name
Position
Phone
Bachelder, Karen
Help Desk Technician
Bowman, Jason
Technical Support Specialist
Burris, Lindsay
Research & Instructional Data Consultant
Cleary, Tom
Application Support Analyst
Galbraith, Kevin
Director, LEA Technology Services
Gorishek, Mike
Director, LEA Technology Services
Gottleber, Scott
Network Analyst
Green, Jonathan
Technical Support Specialist
Harpst, R. Jon
Director, LEA Technology Services
Hatfield, Melinda
Help Desk Technician
Holiday, Robert
Application Support Analyst
Hoornstra, Kevin
Systems Analyst
Jokisch, Michael
Technical Support Specialist
Kobliska, Brian
Database and Applications Analyst
Lietz, Daniel
Network Engineer
Lilly, Mike
Director of Information Technology Services
Patterson, William
Analyst, Network Security
Pease, Thomas
Application Support Analyst
Rice, Davina
Help Desk Technician
Ritter, Mac
Technical Support Specialist
Schachterle, Izaak
Help Desk Technician
Shauver, Andrew
Instruction and Technology Coach
Smith, Bryan
Senior Systems and Development Analyst
Soderberg, Eric
Technical Support Specialist
Stricker, Stacie
Instructional Data Specialist
Taylor, Jeff
Technical Support Specialist
Thomas, Chris
Desktop Engineer
Tilley, Daryl
Executive Director, Information Technology Services
Vogel, Jack
Network Analyst
Wohlscheid, Tom
Technical Support Specialist

Malcolm Williams

Name
Position
Phone
Brougher, Robert
Paraprofessional, MWS
Felts, Melissa
Teacher, Malcolm Williams School
Weidner, Carrie
Teacher, E.I., MWS

MSU - Project SEARCH

Name
Position
Phone
Locher, Brooke
Instructor, Project SEARCH

Payroll and Benefits

Name
Position
Phone
Baker, Heather
Payroll and Benefits Analyst
Galloway, Kelli
Payroll and Benefits Specialist (1)
Little, Brenton
Director, Payroll, Benefits & Human Resources
Marshall, Michelle
Specialist, Payroll and Benefits
Patterson, Sarah
Specialist, Payroll and Benefits
Scott, Nicole
Payroll and Benefits Specialist (1)

Public Relations and Communications

Name
Position
Phone
Adado, Stacy
Communications Specialist
O'Neil, Micki
Executive Director/Chief Communications Officer
Parkinson, Sara
Communications and Design Specialist
Pierce, Heidi
Administrative Assistant
Thomas, Lonnie
Digital Media Specialist, Public Relations and Communications
Warrian, Sam
Videographer and Digital Media Technician

Pupil Accounting

Name
Position
Phone
Cameron, Leah
Pupil Accounting Specialist

Secondary Learning Center

Name
Position
Phone
Collins, Mark
School Social Worker
Hastings, Stacy
Administrative Assistant, Emotionally Impaired Student Programs
Knuth, Bill
Teacher, EI, SLC
Lamb, Kim
Paraprofessional
Mayhew, Angela
Teacher, EI, SLC
McCarthy, Catherine
Paraprofessional
Rived, Linda
Teacher, EI, SLC
Slocum, Rachel
Paraprofessional, EI, SLC
Stokes-Wright, Lori
Paraprofessional, SLC

Special Education

Name
Position
Phone
Agler, Tim
Paraprofessional, Heartwood School
Andrews, Erin
Paraprofessional, AI
Beuchert, Daniel
Teacher, Science
Bondsteel, Nicole
Teacher, SXI, HWS
Booth, Lisa
Teacher, Students with Autism Spectrum Disorder
Boyce, Wendy
Great Start Collaborative Co-Coord and Specialist
Caesar, Brandy
Paraprofessional
Cooper, David
Paraprofessional, HWS (1)
Corson, Timothy
Teacher, SE, HWS
Coward, Debra
Paraprofessional, HWS (1)
DeLong, Patricia
Occupational Therapist, EO
Dickie, Renee
Administrative Assistant, Staff Services, HWS
Diener, Ashley
Teacher of the Speech and Language Impaired
Fraley, Amanda
Paraprofessional, Ingham Academy
Frank, Paul
Teacher, Adaptive Physical Education
Gill, Lori
Teacher, Speech & Language Impaired
Green, Kerstyn
Teacher, Special Education, HWS
Hansen, Kellee
Teacher, SE, HWS
Henrikson, Victoria
Paraprofessional, EI, Ing Academy
Hluchaniuk, Shannon
Paraprofessional, ASD
John, Dillon
Paraprofessional, EI
Jones, Jameel
Paraprofessional, EI, MWS
Jordan, Rabecca
Paraprofessional, HWS (1)
Kerns, Deborah
Admin Asst, Student Support Svcs & Early Child
King, Wendi
Teacher, Special Education, SAIL Program
Konietzko, Kelly
Occupational Therapist
Kribs, Sara
Teacher, Special Education, SAIL Program
LaCross, Tara
Speech & Language Pathologist
LaLonde, Melissa
Speech & Language Pathologist , EO
Lamke, Jamie
Paraprofessional
Lantzy, Stacy
Teacher, SE, HWS
LaRoe, Chris
Teacher, Early Childhood Special Education
Lennox, Bonnie
Speech Pathologist
Love, Rebecca
Physical Therapy Assistant
Lueders, Courtney
Paraprofessional
Lund, Elizabeth
Teacher, Mathematics
Lycos, Denise
Director, Emotionally Impaired and Adjudicated Youth Programs
Mullins, Karissa
Paraprofessional, SAIL Program
Nohel, Kayla
Paraprofessional, ASD
Putman, Julianna
Teacher of the Speech and Language Impaired
Rasegan, Angie
Paraprofessional, SAIL Program
Reed, LeeAnn
Teacher, English/Language Arts
Rodriguez, Helen
Paraprofessional, HWS (1)
Sand, Steve
School Nurse, HWS
Showers, Kirk
Teacher, SE, HWS
Steen, Zarrin-Taj
Teacher, Social Studies
VanBuren, Adrian
Paraprofessional
Voss, Nancy
Paraprofessional, SAIL Program
Weatherly, Marybeth
Teacher, Early Childhood Special Education
White, Hanedra
Paraprofessional, HWS (1)
Whitman, Liisa
Paraprofessional, HWS (1)
Wieger, Rebecca
Teacher, SE, HWS
Wyngarden, Jessica
Paraprofessional, HWS (1)
Young, Susann
Paraprofessional, Health Services Aide
Zoumbaris, Miranda
Early Interventionist

St. Vincent's Home

Name
Position
Phone
Chilcote, Lois
Paraprofessional, St. Vincent
Keel, Karen
Teacher, St. Vincent
Schultheiss, James
Teacher, EI, St. Vincent

Student Instructional Services

Name
Position
Phone
Baker, Jared
Mental Health Specialist
Becker-Utess, Tara
Academic Consultant
Bricarell, Jennifer
K-12 Math/Science Consultant & Strategic Coach
Chun, Grace
Mental Health Specialist
Cooper, Josh
PBIS Consultant/SIF Coach
Donald, Sandee
Deputy Superintendent, Instruction
Dyer, Stephanie
MiBLISi Content Specialist
Gascon, Heidi
K-12 Literacy Consultant and Strategic Coach
Greiter, Nicole
PreK-3 Literacy Consultant
James Garza, Shalonda
Mental Health Specialist
Martin, Lanea
Director, Educator Evaluation & Instruction
McCloud, Jennifer
MTSS Consultant
Payno-Simmons, Ruthie
Equity Specialist, MiBLISi
Quinn, Chris
Admin Assistant, Student Instructional Services (1)
Ruh, Michelle
Director, Student Instructional Services
Sheridan, Katy
Admin Assistant, Student Instructional Services (1)
Stephenson, Robert
STEM Consultant
Whitmore, Tennille
MiBLISi Technical Assistance Partner

Student Support Services

Name
Position
Phone
Adams, Alexis
Principal, Heartwood School
Allen, Tyler
Occupational Therapist
Anderson, Alana
Instructor, Project SEARCH
Anderson, Bonnie
Teacher, Ingham Academy
Barnstable, Jennifer
Speech Pathologist
Basore, Lisa
Teacher Consultant, ASD
Bode, Anja
Physical Therapist
Bogard-Cusack, Lori
School Psychologist
Booth, Philip
Assistive Technology Consultant
Bugely, Cori
Paraprofessional, HWS
Carroll, Tricia
Occupational Therapist
Caswell, Melissa
Technical Assistance Provider
Chamberlin, Leah
Speech and Language Pathologist
Cutler, Crystal
Executive Director, Student Support Services/Special Education
Davis, Evelyn
Paraprofessional
Dishman, Diane
Data Technician, SE & Early Childhood Records
Dotts, Brooke
Teacher Consultant – Deaf or Hard of Hearing
Fedokovitz, Krisan
School Psychologist
Fickies, Tammy
Occupational Therapist
Forster, Kendra
Teacher, Autism Spectrum Disorder
Fowler, Jodie
Occupational Therapist
Fugate, Bri
School Psychologist
Garrison, Kelli
School Social Worker
Gomaa, Hanaa
School Psychologist
Gonzalez, Diane
Teacher Specialist, Deaf and Hard of Hearing
Good, Chad
Paraprofessional, ASD
Grew, Brian
Director, Itinerant Services
Hagbom, Courtney
Teacher, Adaptive Physical Education
Harrington, Lanette
Paraprofessional, HWS (1)
Harris, Karianne
Speech and Language Pathologist
Harris, Shelly
Admin Assistant, EI Student Programs
Hausbeck-Miller, Kathleen
Audiologist
Hill, Olivia
Paraprofessional, Heartwood School
Hoeft, Jessica
School Social Worker
Janicki, Joanne
Physical Therapist
Jecks, Megan
Paraprofessional, HWS
Johnson, Amy
Teacher Consultant, Visually Impaired
Kaufman, Nicole
Teacher, Adaptive Physical Education
Klein, Pat
School Social Worker
Knight, Kristin
Teacher Consultant, Hearing Impaired
Kodet, Jimmy
Paraprofessional, ASD
Kogut, Jenna
Teacher, SE
Kujawa, Kelsey
Teacher Consultant, ASD
Lee, Deborah
Paraprofessional, ASD
Mack, Michaela
Speech and Language Pathologist
Mackley, Rebekah
School Social Worker
Mainz, Janet
T/C Hearing Impaired
McKee, Eileen
School Psychologist
Meade, Ann
Speech & Language Pathologist
Meyer, Susan
Director, LEA Special Education and Itinerant Services
Miller, Jenna
Speech and Language Pathologist
Miller, Laura
Speech and Language Pathologist
Miller, Misty
Paraprofessional, ASD
Minshall, Leanne
Administrative Assistant, Student Support Services
Molenda, Greg
Director, Technical Assistance and ASD Programs
Nelson, Rebecca
Speech & Language Pathologist
Pakonen-Zubal, Mya
Occupational Therapist
Pearce, Jordan
Paraprofessional
Pushman, Tatiana
Teacher Consultant, Visually Impaired
Remington, Breah
School Social Worker
Robinson, Amy
Teacher Consultant – Deaf or Hard of Hearing
Rodriguez, Brooke
Assistive Technology/Audiology Assistant
Roelofs, Kathy
Teacher Consultant, Visually Impaired
Rosa, Michelle
Teacher Consultant, ASD
Sabo, Michelle
Director, Early Childhood Special Education 0-3
Schuck, Lydia
Teacher Specialist, Visually Impaired .8 FTE
Schunk, Alexis
Paraprofessional, HWS
Simmons, Ellen
Occupational Therapist
Slocum, Amber
Teacher, SE, HWS
Snyder, Tearra
Paraprofessional, EI
Spedoske, Katy
Speech and Language Pathologist
Stamford, Tanya
Teacher, Deaf and Hard of Hearing
Steiniger, Peggy
Speech & Language Pathologist
Sweet-House, Kelly
Administrative Assistant
Torres, Lori
Speech & Language Pathologist
Turke, Stacy
Occupational Therapist
Vince, Libby
School Psychologist
Walker, Donna
Occupational Therapist
Walraven, Melissa
Occupational Therapist
Weber, Kristi
Physical Therapist
Wing, Ashley
Admin Asst, Itinerants, Student Support Services
Winslow, Sarah
Director, Transition and Itinerant Services
Wolfe, Christina
Physical Therapist
Yasick, Megan
Speech & Language Pathologist
Zivsak, Michael
School Social Worker

Superintendent's Office

Name
Position
Phone
Mellema, Jason
Superintendent
Weathers, Barbara
Executive Assistant

Transportation

Name
Position
Phone
Coburn, Nicole
Transportation Routing and Business Office Specialist
DeBruler, Linda
Transportation Routing Specialist

Wilson Talent Center

Name
Position
Phone
Adams, Niki
Instructor, New Media
Ballentine, Richard
Specialist, WTC Enrollment, RTI & Transition
Chai, Hyonju
Curriculum, College & Career Prep Technician
Dorman, Mark
Instructor, Culinary Arts
Eaton, Christine
Curriculum Coordinator and Coach, CTE/WTC
Engel, Jamie
Executive Director, CTE
Garcia, Noel
Instructor, Law Enforcement
George, Jamie
Instructor, Health Foundations
Getty-Gerlica, Dorothy
Instructor, Custodial Services
Grossman, Jeffrey
Instructor, Welding
Johnson, Gerald
Instructor, Construction Technology
Judd, Sandy
Administrative Assistant, Main Office/Student Assistance
Klages, Ian
Instructor, Automotive Technology (1)
Kunkel-Chappell, Pamela
Counselor, Wilson Talent Center
Langone, Lori
Instructional Assistant, Cyber Security and Digital Forensics
Pfiester, Baylee
Instructor, Culinary Arts
Pratt, Thomas
Specialist, Automotive Technology
Robbins, Jessica
Administrative Assistant, CTE Director and WTC Principals
Smith, Kasey
Instructor, Cosmetology
Stump, Deborah
Mathematics, Pre-Professional Skills Specialist
Westenberg, Scott
Instructor, Automotive Technology (1)
Wilson, Trisha
Instructor, Cosmetology